POZOSTAŃMY W KONTAKCIE
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTER'A I OTRZYMUJ POWIADOMIENIA O NOWOŚCIACH I GORĄCYCH OKAZJACH!

Poradniki o rodzicielstwie: jak karmić piersią, jak nosić dzieci, poród naturalny, poranik wychowania dzieci, zabawy z niemowlakiem

 

12 powodów, dlaczego warto chodzić do szkoły rodzenia

Szkoła rodzenia - nowoczesny krąg wsparcia mam

"Poród to okres zmian. Zmiany wymagają od nas rozwoju: musimy rozwinąć się krok w krok razem z nimi, aby dorosnąć do nowej roli, w jakiej stawia nas życie". Iga Czarnawska-Iliev

Kobiety na przestrzeni wieków w różny sposób przygotowywały się do macierzyństwa. Kiedy funkcjonowały domy wielopokoleniowe przekazywanie pałeczki następowało bardzo naturalnie: babka radziła mamie, mama córce itd. Młoda mama była otoczona swoistym kręgiem wsparcia. Dziś kiedy kobiety stają się niezależne, często mieszkają z dala od rodziny, a decyzja o rodzicielstwie oddalona jest w czasie, ten mechanizm nie działa już tak jak dawniej. Edukacja przedporodowa wychodzi naprzeciw tym zmianom.

Dlaczego warto chodzić do szkoły rodzenia

"Jesteśmy tylko o jedno pokolenie wstecz od czasów, kiedy dziewczynka dorastała na farmie, obserwując, jak rodzą się owce i świnie. Każdy, kto widział to rok po roku, wiedział, że poród jest naturalnym procesem, procesem, któremu można zaufać. -Ina May Gaskin

Rozwój medycyny i przeniesienie porodów na sale szpitalne spowodowało, że poród stał się wydarzeniem bardzo technicznym, zmedykalizowanym, budzącym lęk, a nawet zupełne oddanym w ręce personelu medycznego. Bez silnego przekonania o dążeniu do naturalnego porodu i wiedzy wspierającej Twoją decyzję, prawdopodobnie nie będzie on taki jak sobie wyobrażasz. Powstaje w takim razie pytanie: jak możesz się przygotować do tego rodzaju narodzin, które są odpowiednie dla Ciebie i Twojej rodziny?

Wiedza to potęga. Im więcej wiesz o procesie rodzenia i o tym jak twoje ciało powoli (lub czasami szybko) otwiera się, aby przygotować się na przybycie dziecka, tym mniej będziesz się bała w trakcie porodu.

Niestety, dla większości kobiet to co wiedzą o porodzie, pochodzi z hollywoodzkich przedstawień krzyczącej, histerycznej kobiety w strzemionach na metalowym stole.

Narodziny NIE muszą takie być (i nie powinny takie być!) Biorąc udział w zajęciach szkoły rodzenia, takiej która nastawiona jest na naturalne narodziny, nauczysz się zupełnie nowego sposobu oczekiwania na ten wielki dzień.

12 powodów, dlaczego warto chodzić do szkoły rodzenia

Oto 12 powodów dla których warto przygotować się do narodzin:

 1. Zrozumienie procesu narodzin i zdobycie zaufania do swojego ciała - można o porodzie myśleć jak o dniu ostatecznym, ale można też myśleć o nim jak o pewnego rodzaju głębokim przeżyciu, na którego przebieg mam ogromny wpływ. To co pozwoli mi działać i kierować porodem to wiedza o tym, jak mój i dziecka organizm działają, jak przebiega poród. Wiele mam żałuje, że zamiast być aktywną, położyło się na łóżku, a zamiast posiedzieć na piłce, czy w wodzie - poddały się bólowi. Wszystko w porodzie ma swój cel i prowadzi nas do największej radości - w dużym stopniu od nas zależy jaką drogą do niej dojdziemy.
 2. Zdobycie aktualnej wiedzy - to prawda, że w Internecie można znaleźć wszystko, jednak ważne jest skąd pochodzą informacje, a przede wszystkim czy życie potwierdza dane informacje. W szkole najczęściej spotykacie się z praktykami, którzy dzielą się z Wami nie tylko teorią, ale również doświadczeniem i spostrzeżeniami. To co było dobre 10-20 lat temu, dziś wcale nie musi się sprawdzać (w latach 50-60-tych. mówiono, że mleko sztuczne jest lepsze od mleka kobiecego!)
 3. Obalenie mitów - w czasie zajęć macie możliwość zadawania wielu pytań i rozwiewania wszystkich swoich wątpliwości. Dzięki temu możecie później podejmować decyzje oparte na Waszej wiedzy, a nie na "złotych radach" całego otoczenia, z których nie wiadomo, która jest dobra, a która zła.
 4. Nauka praktycznych umiejętności - na zajęciach w szkole rodzenia będziecie poznawać sposoby opieki nad niemowlęciem, jego pielęgnacji czy prawidłowego noszenia. Nabycie tych umiejętności pozwoli Wam czuć się pewnie i spokojnie, kiedy Wasze maleństwo będzie już w Waszych ramionach.
 5. Zbudowanie pewności siebie i swoich kompetencji rodzicielskich - dzięki zajęciom w szkole po każdym spotkaniu jesteś bogatsza o kolejne informacje i umiejętności, nabierasz przekonania, że kto jak nie Wy dacie sobie radę! Przede wszystkim dowiesz się czego pragniesz, jaki chcesz mieć poród, jaką chcesz być mamą, jak chcesz karmić, jak pielęgnować swoje dziecko, jak budować z nim więź, a wszystko to opierasz na zdobytych informacjach połączonych z Twoimi osobistymi odczuciami. Podejmujesz świadome wybory.
 6. Wprowadzasz tatę dziecka w nowy świat - spotkania z prowadzącymi oraz z innymi oczekującymi rodzicami pomagają mężczyźnie odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Poznanie procesu narodzin pozwoli mu być oparciem dla Ciebie w tym dniu, zrozumienie jak działa baby blues pomoże mu wspierać Cię kiedy będzie Ci źle, czynności pielęgnacyjne być może nie będą dla niego czarną magią, itd. Mężczyźni z racji tego, że nie są połączeni z dzieckiem pępowiną napotykają problemy we współodczuwaniu z nami - kobietami. Takie zajęcia pomagają im w tym procesie.
 7. Stworzenie bazy informacji potrzebnych po porodzie - w szczególności listę osób i specjalistów, które są lub mogą być potrzebne po porodzie, jak to: gdzie szukać pomocy w razie problemów z karmieniem, kiedy się niepokoić jeśli chodzi o rozwój i zachowanie maluszka, do kogo się udać w razie nieprzechodzącego baby blues itp.
 8. Nauka karmienia piersią i wsparcie laktacyjne - wiele z nas nie było karmionych piersią przez nasze mamy lub było karmionych bardzo krótko. Często słyszymy w rodzinie powtarzane mity na temat karmienia. Na zajęciach w szkole dowiesz się jakie są fakty, jakie są korzyści karmienia dla mamy i dziecka, jakie są konsekwencje krótko- i długofalowe karmienia piersią, jak działa laktacja i jakie możesz napotkać problemy. Na tej podstawie podejmiesz świadomą decyzję w jaki sposób chcesz karmić swoje dziecko. Otrzymasz także stosowne wsparcie i pomoc w późniejszym czasie.
 9. Dowiesz się jak wspierać prawidłowy rozwój swojego dziecka - zajęcia z fizjoterapeutami, instruktorami masażu Shantala pomogą Wam być czujnym, pokażą w jaki sposób wspierać naturalne procesy rozwojowe, jak one przebiegają i co może to zakłócić.
 10. Pomoc w odnalezieniu się na nowo w swoim związku - narodziny dziecka to często swoisty kryzys dla pary, kryzys który powinien ubogacać i powodować rozwój, a nie burzyć i niszczyć. Czasami jednak emocje, niespełnione oczekiwania i wzajemne pretensje biorą górę, W szkole rodzenia dowiecie się jak można sobie z tym radzić, panowie zrozumieją troszkę jak działa kobieta, a młoda mama dowie się, że tatusiowie też świetnie sobie radzą z przewijaniem i niekoniecznie sama zrobi to najlepiej. Uwrażliwienie na potrzeby drugiej osoby pomagają przetrwać najtrudniejsze chwile.
 11. Poznanie środowiska i szpitala - w części szkół pracują położne, które możesz później spotkać na porodówce. Jeśli będziesz miała takie szczęście poczujesz się wtedy jak u siebie Niektóre szkoły umożliwiają także "zwiedzenie" porodówki w danym szpitalu, dzięki czemu w dniu porodu będziesz wiedziała co i gdzie. W miastach, w których mamy do wyboru wiele szpitali, zachęcamy również do odwiedzania szpitala na własną rękę i zapoznania się ze sposobem ich funkcjonowania, w celu wyboru właściwego dla siebie miejsca narodzin. W szkołach naturalnego rodzenia usłyszycie także o możliwościach jakie niosą porody domowe.
 12. Poznanie innych mam i ojców - nowe znajomości, nowe historie, wymiana doświadczeń, inspiracje, to wszystko nas łączy i daje poczucie wspólnoty - a przecież według Masłowa to sam środek piramidy ludzkich potrzeb.

 

Agnieszka Fechner

Autorka: Agnieszka Fechner

Agnieszka Fechner - szczęśliwa żona, mama trójki dzieci pragnąca pomagać mamom w karmieniu piersią i przygotowaniu do rodzicielstwa. Promotorka karmienia piersią, instruktorka masażu Shantala, założycielka szkoły naturalnego rodzenia Mamilla w Pile.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium