POZOSTAŃMY W KONTAKCIE
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTER'A I OTRZYMUJ POWIADOMIENIA O NOWOŚCIACH I GORĄCYCH OKAZJACH!

Poradniki o rodzicielstwie: jak karmić piersią, jak nosić dzieci, poród naturalny, poranik wychowania dzieci, zabawy z niemowlakiem

 

Ubierz się w zdrowie! Miesiąc Świadomości Raka Piersi

Samobadanie piersi w profilaktyce raka piersiUbierz się w zdrowie! Październik to od wielu lat miesiąc upowszechniania wiedzy na temat raka piersi. 

Liczy się czas! 

Koncerty, akcje, aktywności – wszystko po to, by jak największą liczbę kobiet uchronić przed zbyt późnym wykryciem raka. Nie oszukujmy się, może to spotkać każdą z nas. A wczesna diagnoza jest wyjątkowo istotna, bo znacząco wpływa na możliwości leczenia. To przede wszystkim późna wykrywalność nowotworów piersi sprawia, że tak wielu kobiet nie udaje się uratować.

Dbamy o to, żeby ładnie wyglądać. Kupujemy sukienki, chodzimy do fryzjera, malujemy paznokcie, robimy makijaże. Ale nawet najpiękniejsza sukienka i najbardziej dopasowane do naszej urody ubranie, choć może poprawić nam samopoczucie, nie wystarczy, aby zachować zdrowie. 

Świadomość jest ważna! 

Przypominają mi się różne gierki w mediach społecznościowych, których celem było przykucie uwagi. gdzie pisało się samą odpowiedź na pytanie gdzie lubisz kłaść torebkę?, albo ile centymetrów ma twój pilot do telewizora?). 

Enigmatyczne hasła sprawiały, że internauci szukali odpowiedzi na nurtujące ich pytanie, co to wszystko znaczy?

Wydawało mi się to wtedy głupie. Ale dziś myślę, że jeśli choć jedna dziewczyna za pośrednictwem tych kampanii dowiedziała się, że czas się zbadać i poszła do lekarza: warto było!

Sposoby na zdrowie

Co zatem powinnyśmy wpisać na stałe w swój rytuał, aby nie dać się zaskoczyć rakowi? 

  • Samobadanie. Ustaw sobie comiesięczne przypomnienie w telefonie, tak by badanie weszło w nawyk. Najlepiej samobadanie wykonywać w pierwszych dniach cyklu, np 1 dzień po miesiączce. Jak je wykonać? Internet jest pełen świetnych grafik i filmów instruktażowych, które pomogą ci prawidłowo sprawdzić czy twoje piersi są zdrowe.  Szczególnie polecamy ten, który nagrała Karolina w ramach akcji #wyCYCkajraka.
  • Wizyta u specjalisty. Raczej pamiętamy o profilaktycznych szczepieniach dzieci, umawiamy je do lekarza na różne badania czy bilanse zdrowia. A o sobie tak łatwo nam zapomnieć. Zasłaniamy się brakiem czasu, innymi obowiązkami. Może zabrzmi to brutalnie, ale rak nie patrzy, czy masz dzieci czy nie. Nie pyta, czy masz czas chodzić do lekarzy. Dlatego działaj roztropnie i to ty bądź szybka by przechytrzyć chorobę. Zgłaszaj się do lekarza regularnie, raz na dwa lata warto zrobić USG piersi. Czasem drobne zmiany są niewyczuwalne pod palcami, a w obrazie ultrasonograficznym da się je wykryć i sprawdzić. 

Karmiąc piersią masz pełne prawo do profilaktycznych badań

Co ważne, karmienie piersią, choć wpisuje się w grupę zachowań profilaktycznych, obok zrównoważonej diety czy aktywności fizycznej – nie jest magicznym sposobem, który zapewni nam brak zagrożenia nowotworem. Można, a nawet trzeba badać karmiące piersi, jeśli cokolwiek nas niepokoi. Jeśli lekarz powie ci, żebyś wróciła po zakończeniu laktacji, masz prawo poprosić o odmowę na piśmie. Jeśli masz taką możliwość znajdź lekarza, który nie będzie powielał tego rodzaju mitów. Dzieci karmione piersią przecież też potrzebują zdrowej mamy, prawda? 

Pamiętaj! Nie każda zmiana w piersi to nowotwór złośliwy, ale każdą wykrytą zmianę należy skonsultować z lekarzem. Właściwym specjalistą w takim wypadku jest twój ginekolog. Nie bój się. Rak piersi wcześnie wykryty może być całkowicie uleczalny.

Samobadanie piersi - profilaktyka raka

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium